Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Gry planszowe

( ilość produktów: 552 )
Gry planszowe towarzyszą nam od zarania dziejów. Nie ma chyba człowieka, który w trakcie całego swojego życia nie zetknął się z tą formą aktywności. I choć dzisiaj żyjemy w erze cyfrowej i trudno polemizować z faktem, że sektor gier jest silnie zdominowany przez gry elektroniczne, to gry planszowe cały czas mają swoich zagorzałych zwolenników i długo jeszcze nie zostaną jako gatunek odstawione do lamusa. Co więcej, w ostatnich dekadach przeżywają swoisty renesans, o czym dobitnie świadczy fakt, że liczba nowo wydawanych tytułów co roku przekracza LICZBĘ 1000 SZTUK! Co ciekawe, całe mnóstwo gier planszowych ma swoje wersje elektroniczne.

Początki gier planszowych

O ile zasady najstarszych (sprzed 5000 tysięcy lat przed naszą erą) znalezionych w trakcie wykopalisk gier pozostają tajemnicą, to „minimalnie” młodsze jak go, backgammon, szachy czy warcaby przez całe stulecia niemal w niezmienionej formie królują na stołach graczy z całego świata.

Planszówki w dzisiejszych czasach

Obecnie mianem gier planszowych, czy popularnie rzecz ujmując „planszówek” określa się zarówno klasyczne gry planszowe z nadrukowaną drewnianą lub tekturową planszą jak chińczyk, młynek, monopol; gry z planszą modułową – Osadnicy z Catanu, Mage Khnight: Gra planszowa, Gaia projekt, Gloomhaven, czy też takich, w których układanie planszy jest w znacznej mierze sednem gry – Carcassonne. Co więcej, wielu współczesnych graczy do jednego „wora” pojęciowego wrzuca bardzo wiele gier towarzyskich, które z tradycyjną definicją gier planszowych nie mają wiele wspólnego. Dobrym przykładem tutaj może być gra Rój, która w ogóle nie posiada planszy. „Planszę” w tym wypadku stanowi dowolna gładka powierzchnia, na której układamy bakelitowe płytki. Innym dobrym przykładem są Qwirkle, w którym łączymy ze sobą kolorowe płytki.

Połączenie techniki z grami planszowymi

Do wielu gier zaprzęgnięto współczesną technikę. Powstają gry „hybrydowe” łączące tradycyjną formę gier planszowych z elektroniką (smartfony). Przykładem gier planszowych wymagających do rozgrywki komputera czy smartfona są np.: XCOM: Gra planszowa, Alchemicy, Detektyw: Kryminalna gra planszowa, Kroniki zbrodni.

Podział gier planszowych

Aby wśród tych tysięcy tytułów gier dało się jakoś „poruszać” i żeby w sklepach, zwłaszcza internetowych, każdy mógł znaleźć coś odpowiedniego dla siebie zaczęto dzielić gry na kategorie. Co istotne w większości sklepów miast „gry towarzyskie” to właśnie „gry planszowe” stanowią główną kategorię działu gier „bez prądu”.
Gry można dzielić ze względu na liczbę i wiek graczy, tematykę, mechanikę, autora, rok powstania itd., itp. Najbardziej użyteczne podziały idą niejako „w poprzek” i łączą pojęciowo wiele cech. Wyróżnia się więc np. gry rodzinne, logiczne, karciane, podróżne, plenerowe, kooperacyjne, dla 2 osób itd. Przy czym gra rodzinna może być zarówno grą logiczną, karcianą, świetnie sprawdzać się w podróży i na 2 osoby.
W dobie Internetu i coraz doskonalszych wyszukiwarek wystarczy poświęcić odrobinę czasu aby znaleźć produkt, który sprosta nawet najbardziej wyszukanym potrzebą!
pixel