Recenzja gry NMBR9
2018-10-04
Gra w której cyfry łączą się z Tetrisem
Zazwyczaj wybierając grę na wieczór sięgam ze znajomymi po długie tytuły z rozbudowaną mechaniką. Jednak od czasu do czasu jest taki moment, że chcemy zagrać w coś lżejszego. Właśnie wtedy na naszym stole wśród innych „wypełniaczy” pojawia się NMBR9.
Zapraszam do przeczytania recenzji tej ciekawej gry abstrakcyjnej.
Zapraszam do przeczytania recenzji tej ciekawej gry abstrakcyjnej.
PODSTAWOWE INFORMACJE
nazwa: NMBR9
autor: Peter Wichmann
ilość graczy: od 1 do 4
sugerowany wiek: od 8 lat
przewidywany czas rozgrywki: 20 minut
wydanie polskie: G3
rok wydania: 2017 ZAWARTOŚĆ
W sporym pudle okraszonym bardzo ładną grafiką znajdziemy:- 80 kafelków z cyframi (po 8 kafelków z każdą z cyfr od 0 do 9)
- 20 kart z cyframi (po 2 karty z każdą z cyfr od 0 do 9)
- dwustronną instrukcję
- plastikową wypraskę
Kafelki wykonano z grubej tektury, karty w rozmiarze „mini european” zrobione są z dobrej jakości papieru.
Wszystkie elementy są kolorowe, czytelne i cieszą oko.
Wszystkie elementy są kolorowe, czytelne i cieszą oko.
ROZGRYWKA
Zasady NMBR9 są banalnie proste.- Na początku każdej rundy jeden z graczy dociąga kartę po czym każdy otrzymuje odpowiadający jej kafelek.
- Uczestnicy zabawy mają za zadanie ułożyć dobrany kafelek.
- Każdy z graczy układa własną konstrukcję.
- Kafelek musi być ułożony cyfrą ku górze i musi się stykać co najmniej jednym kwadratem z poprzednio ułożonym kaflem.
- Raz ułożony element nie może zostać przemieszczony.
- Kafelek położony na wyższym poziomie musi być ułożony na co najmniej dwóch kaflach z niższego poziomie
- Kod kafelkiem położonym na wyższym poziomie nie może znajdować się żaden kwadrat przerwy
Punkty zdobywamy za każdy kafelek ułożony na poziomach powyżej parteru w ilości równej wartości z kafelka pomnożonej przez piętro na którym ów kafelek się znajduje (np. kafelek 4 na poziomie 1 – 4x1=4, kafelek 9 na poziomie 2 – 9x2=18 itd.) Po dobraniu wszystkich kart gra się kończy. Wygrywa osoba, która zdobędzie najwięcej punktów.
Proste zasady nie oznaczają, że punkty zdobywa się łatwo. Kafelki wykrojone są w różny, bardzo zmyślny sposób – z ich kształtu właśnie wynika nawiązanie do Tetrisa. Losowe dochodzenie kafelków sprawia, że budowla nigdy nie będzie taka sama a do tego stajemy przed wyborem: czy poświęcić kafelki o wysokich wartościach, które są jednocześnie bardziej wypełnione czy też budować parter z mało wartościowych ale dziurawych kafelków narażając się na to, że nie uda nam się wsadzić dużych cyfr na wyższy poziom. Wszystko to przekłada się na wysoką regrywalność.
MOJA OCENA
Czy NMBR9 ma jakieś minusy? Moja odpowiedź brzmi: zależy dla kogo.Najbardziej spornym elementem oceny jest brak interakcji między graczami. Prawda jest taka, że w NMBR9 każdy gra dla siebie. Porównanie wyników następuje dopiero na sam koniec rozgrywki. Dla jednych będzie to wadą, z drugiej strony właśnie przez brak interakcji rodzi się zaleta gry. Nic nie stoi na przeszkodzie by w NMBR9 grać solo w celu zdobywania coraz wyższych wyników. Kolejną zaletą jest dla mnie to w jaki sposób gra jest skonstruowana. Elementy w pudełku są wyliczone dokładnie tak by zagrać mogły cztery osoby. Im więcej opakowań tym więcej osób może grać na raz. Wspaniała opcja na większe imprezy i eventy! Jako ojciec dwójki dzieci zwracam też uwagę na walor edukacyjny jaki nosi w sobie gra. Młodsi gracze dzięki NMBR 9 mają możliwość szlifowania takich umiejętności jak planowanie w przód czy myślenie przestrzenne.
Podsumowując NMBR9 to prosta, szalenie regrywalna gra abstrakcyjna. Moje prywatne pierwsze miejsce w tej kategorii wciąż zaPrzypadła do gustu mnie, mojej rodzinie, znajomym i jestem przekonany, że przypadnie też wielu z Was. Serdecznie polecam.
Podsumowując NMBR9 to prosta, szalenie regrywalna gra abstrakcyjna. Moje prywatne pierwsze miejsce w tej kategorii wciąż zaPrzypadła do gustu mnie, mojej rodzinie, znajomym i jestem przekonany, że przypadnie też wielu z Was. Serdecznie polecam.
Kamil "Sythriel" Pruski
W naszym sklepie mogą Państwo zakupić NMBR 9 oraz wiele innych gier abstrakcajnych.
Pokaż więcej wpisów z
Październik 2018