Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Recenzja gry Jurassic Snack

2019-04-16
Recenzja gry Jurassic Snack
Recenzowanie gier planszowych dla dzieci wbrew pozorom wcale nie jest proste. Jako dorosły człowiek, zaznajomiony z tematyką planszówek jestem w stanie ocenić jakość wykonania gry, zastosowanych mechanik, opowiedzieć o własnych wrażeniach. Jednak nawet najbardziej przychylna recenzja może nie przetrwać zderzenia z gustem dziecka. Zaangażowanie i uśmiech młodych graczy to chyba najlepszy wyznacznik jakości. Mimo to podejmuję wyzwanie i zapraszam do przeczytanie recenzji gry Jurassic Snack.

PODSTAWOWE INFORMACJE

Jurassic Snack to abstrakcyjna gra planszowa przeznaczona dla 2 graczy w wieku od 7 lat. Przewidywany czas rozgrywki wynosi 15 minut. Za ukazanie się gry na polskim rynku odpowiada wydawnictwo Funiverse. Gra korzysta z mechaniki point to point movement. Jej autorem jest Bruno Cathala — znany projektant gier planszowych.


ZAWARTOŚĆ I WYGLĄD

Na obrazku ilustrującym okładkę gry znajdują się jej główni bohaterowie — wcinający liście Diplodok i czyhający na niego T-Rex. Wewnątrz opakowania znajdziemy:
 • 4 planszetki pastwiska (kwadrat 3 × 3),
 • 5 niebieskich Diplodoków,
 • 5 żółtych Diplodoków,
 • 2 figurki T-Rexa,
 • 28 żetonów trawy,
 • instrukcję.
Wszystkie elementy są ładne i kolorowe, a trójwymiarowe figurki dinozaurów zachęcą najmłodszych do obcowania z grą. Wysoka jakość wykonania i walor wizualny są bez wątpienia zaletami gry Jurassic Snack.


ROZGRYWKA

Przygotowując się do gry, należy stworzyć pastwisko, układając cztery mniejsze kwadraty w jeden duży. Diplodoki układa się na polach z jajami, zwracając przy tym uwagę na ich kolor. Żetony trawy umieszcza się na pozostałych wolnych polach rewersem ku górze. Pozostałe diplodoki i T-Rexy kładzie się obok planszy.

Rozpoczyna gracz kontrolujący niebieskie dinozaury. Gracze naprzemiennie wykonują swoje tury. W każdej z tur mogą wykonać dwie akcje (w pierwszej turze gracz niebieski wyjątkowo wykonuje jedną akcję). Dostępne akcje to:
 • przesunięcie swojego Diplodoka – Diplodok zawsze przemieszcza się po linii prostej tak długo, aż nie napotka na swojej drodze przeszkody: innego Diplodoka, krawędzi planszy, innego Diplodoka lub żetonu trawy. W przypadku napotkania na drodze żetonu trawy zostaje on zjedzony przez Diplodoka. Gracz zastępuje żeton trawy swoim dinozaurem, wykonuje efekt z żetonu (o czym za chwilę), po czym zabiera go do siebie.
 • przesunięcie T-Rexa – T-Rex podobnie jak Diplodok przemieszcza się po linii prostej, aż do napotkania przeszkody (inny T-Rex, krawędź planszy, Diplodok, żeton trawy). Występują jednak różnice wynikające z odmiennej natury tych gatunków. T-Rexy nie wchodzą w interakcję z żetonami trawy. Zamiast tego przeganiają (w końcu to gra dla dzieci) z planszy Diplodoki. Jeśli podczas ruchu T-Rex napotka na Diplodoka któregoś z graczy, umieszcza się go na polu zajmowanym przez roślinożercę. Diplodok wraca do puli gracza.

Żetony trawy są kluczowym elementem w grze. Gracze otrzymują za nie punkty pod koniec gry oraz wykonują jego efekt zaraz po zjedzeniu przez diplodoka. Do dyspozycji graczy oddano żetony pozwalające: dołożyć na planszę diplodoka lub T-Rexa z puli, przenieść Diplodoka lub T-Rexa na dowolne puste pole, podejrzeć wszystkie żetony z jednej ćwiartki pastwiska czy też usunąć z gry dwa inne znajdujące się na planszy żetony. Zakończenie rozgrywki następuje w kilku sytuacjach:
 • kiedy na planszy nie ma już żadnego żetonu trawy – zwyciężą osoba z większą ilością zebranych na swoich żetonach liści;
 • kiedy jeden z graczy nie ma już żadnego Diplodoka – zwycięża gracz, który ma swoje Diplodoki na planszy;
 • jeśli podczas dwóch tur z rzędu żaden z graczy nie weźmie żetonu trawy lub nie przegoni Diplodoka oponenta – podobnie jak w pierwszym przypadku zwyciężą osoba z większą ilością zebranych na swoich żetonach liści.
W razie remisu wygrywa gracz, który ma mniejszą ilość żetonów trawy. Jeśli nadal jest remis, gracze dzielą się wygraną.


MOJE WRAŻENIA

Jurassic Snack to bardzo intrygująca propozycja. Dwuosobowa rozgrywka, która na myśl budzi pewne skojarzenia z szachami oraz działanie żetonów, które użyte w odpowiedni sposób daje graczowi przewagę wskazywałyby, że jest to prosta gra strategiczna. Z drugiej strony losowość pod postacią żetonów rozkładanych na początku rozgrywki w ciemno psuje to wrażenie. Efekty danych żetonów to niewiadoma i zdobywanie ich w nieodpowiedniej kolejności może zniwelować potencjalne korzyści wynikające z ich działanie. Wprowadzenie tej losowości z pewnością było zabiegiem zamierzonym, ale czy słusznym? Trudno jednoznacznie to ocenić. Nie zmienia to faktu, że razem z moim 6-letnim synem bawimy się przy grze świetnie. To nic, że ja dorosły facet nie znajduje tu ogromu wrażeń. Uśmiech dziecka, które porusza dinozaurami, uczy się podstaw strategii  i czerpie z tego ogromną radość jest bezcenny.

Kamil "Sythriel" Pruski

Gra Jurassic Snack do nabycia również w naszym sklepie.
Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2019
pixel