Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Recenzja gry Baba Jagna i Zaczarowany las

2018-12-05
Recenzja gry Baba Jagna i Zaczarowany las
Moje pierwsze spotkanie z grą Baba Jagna i Zaczarowany las to wizyta w jednym z poznańskich sklepów z grami planszowymi. Bardzo ładna okładka od razu przykuła moją uwagę. Do bliskiego spotkania trzeciego stopnia z Jagną nastąpiło mniej więcej rok później. Wyniosłem z niego nadzwyczaj pozytywne wrażenia o czym przeczytacie w niniejszej recenzji. Zapraszam do lektury!


PODSTAWOWE INFORMACJE

Baba Jagna i Zaczarowany las to zręcznościowa gra planszowa dla 2 do 5 graczy w wieku od 6 lat. Przewidywany czas rozgrywki wynosi 20 minut. Polskim wydawcą gry jest G3.

ZAWARTOŚĆ

W sporych rozmiarów pudełku znajdziemy:
  • planszę
  • 8 drzew
  • 20 gwiazdek
  • 108 znaczników jagód
  • 10 znaczników gnomów
  • 1 klepsydra
  • 4 wtyczki
  • 4 piankowe bloczki
  • 1 figurkę Baby Jagny w kapeluszu
  • 1 materiałowy woreczek
Wykonanie wszystkich elementów stoi na wysokim poziomie. Jedynym elementem, na który należy uważać są piankowe bloczki – dzięki nim plansza jest ruchoma.

Okładka gry Baba Jagna i zaczarowany las.

WYGLĄD

Na wstępie wspomniałem, że Baba Jagna zwróciła moją uwagę okładką. Nie było to stwierdzenie na wyrost. Oprawa graficzna w tej grze jest niesamowita – bajkowa, ciepła, przyjazna. Jej autorem jest Rolf Vogt. Chciałbym, aby ten człowiek ilustrował książeczki dla dzieci. Póki co jego prace możemy podziwiać w Babie Jagnie i innych grach wydawnictwa Drei Magier Spiele (Magiczny Labirynt, Zaklęta Wieża). Uroku grze dodaje trójwymiarowość planszy. Wesołe drzewa spoglądają na przemykającą między nimi Babe Jagnę.

Komponenty gry Baba Jagna i zaczarowany las. ROZGRYWKA

W trakcie rozgrywki gracze łączą się w dwuosobowe drużyny, które zmieniają się co każdą turę. Podczas swojej tury gracz i jego partner drużyny poruszają ruchomą planszą. Zmieniając jej kąt nachylenia sterujemy figurką Baby Jagny. Celem jest doprowadzenie czarownicy do jednego z symboli na planszy. Rodzaj symbolu zależy od żetonu celu. Gracze tworzą z nich stos i przed ruchem odkrywają wierzchni z nich. Gracze na wykonanie swojej tury mają pełny obrót klepsydry i jeżeli dotrą do symbolu to odkrywają następny żeton i grają dalej. Tura poza upływem czasu może skończyć się na dwa inne sposoby: jeśli Baba Jagna utknie w jednej z leśnych norek lub jeśli z głowy czarownicy spadnie kapelusz. Na koniec tury każdy z członków drużyny otrzymuje jagody w ilości równej zebranym przez nich żetonów celu. Jagody umieszczane są w norkach zgodnych z kolorem graczy. Na drzewie umieszcza się gwiazdkę. Symbolizuje ona postęp czasu. Po dołożeniu wszystkich gwiazdek gra się kończy. Ilość gwiazdek jest zależna od ilości graczy. Gracz z największą ilością jagód zostaje ogłoszony zwycięzcą.
Wizualizacja przykładowej rozgrywki w grę Baba Jagna i zaczarowany las.

MOJA OCENA

Baba Jagna to bardzo ciekawa, okraszona wspaniałymi ilustracjami propozycja dla dzieci. Jej zręcznościowy charakter sprawia, że gracze zaznajomieni z grą będą mieli przewagą nad początkującymi graczami. Jednak zmieniające się co rundę drużyny niemal całkowicie eliminują ten problem. Kolejnym atutem jest wariant dwuosobowy, w którym uczestnicy zabawy rywalizują z samą grą. W zaczarowanym lesie współpraca i skupienie są kluczowe dla osiągnięcia wygranej. Moim zdaniem jest to bardzo dobra propozycja dla całej rodziny.

Kamil "Sythriel" Pruski

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2018

Polecane

Magiczny labirynt

Magiczny labirynt

129,00 zł brutto/1szt.
Baba Jagna i zaczarowany las

Baba Jagna i zaczarowany las

119,00 zł brutto/1szt.
pixel