Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Przechytrzyć smoka, czyli kooperacyjna gra planszowa dla dzieci „Smoczy skarb”

2017-10-16
Przechytrzyć smoka, czyli kooperacyjna gra planszowa dla dzieci „Smoczy skarb”

Mali poszukiwacze wrażeń mają okazję przenieść się do jaskini w oddalonej o wiele tysięcy kilometrów baśniowej krainie. Według dawnych legend ten, komu uda się ją przemierzyć, odnajdzie ukryty skarbiec.
Tylko prawdziwi śmiałkowie mogą podjąć wyzwanie i wędrować przez tajemniczy, nieznany nikomu las. Po drodze skrzaty muszą jednak zdobyć ukryte klucze.
Czy uda im się dotrzeć do celu zanim zrobi to straszny smok?

Smoczy skarb to kooperacyjna gra dla 2 do 4 graczy.
Rozgrywka ucieszy wszystkich, zarówno dorosłych, jak i najmłodsze dzieci, nawet w wieku przedszkolnym (sugerowany wiek minimalny to 4 lata). Celem gry jest wyprzedzenie smoka w drodze po skarb. Podczas trwającej około dwudziestu minut rozgrywki dzieci uczą się współpracy, a także logicznego planowania. Trzeba się wykazać nielada sprytem, ponieważ tylko odpowiednio zbudowana ścieżka doprowadzi do zwycięstwa.


Jak grać w „Smoczy skarb”?

Przygotowanie do gry

Pierwszym krokiem, który muszą wykonać gracze, jest rozłożenie planszy i rozmieszczenie na niej kluczy do skarbu i słodyczy, które mogą odwrócić uwagę smoka. Pomogą w tym specjalnie zaprojektowane kości – jedna z nich pokazuje kształty, druga kolory.
Pola na planszy tworzą tabelę; kolumny oznaczone są różnymi figurami, natomiast rzędy barwami. Po wyrzuceniu obydwu kości otrzymujemy kombinację dzięki której można zlokalizować pole i umieścić na nim klucz. Ułatwieniem jest fakt, że potrzebne są tylko trzy klucze, mimo że ukryte (rozłożone) zostały cztery.

Gra kooperacyjna Smoczy skarb - zawartość pudełka

Rozgrywka

Rozpoczyna się przygoda małych skrzatów. Gracze kolejno odsłaniają rozsypane kartoniki. Jeśli dopisze im szczęście, mogą zacząć budowanie ścieżki, w przeciwnym razie to smok przybliży się do skarbu. Do dyspozycji mają 37 kwadratowych kartoników – 27 kafelków ścieżki i 10 kafelków smoka. Kolejni gracze losują po jednym kafelku i dokładają go tak, aby poszczególne elementy do siebie pasowały, a inni gracze mogli bez problemu dołożyć swoje i stworzyć trasę prowadzącą przez pola, gdzie ukryte są klucze. Tylko zgrana drużyna będzie w stanie poprowadzić drogę tak, żeby zdążyć przed okropnym smoczyskiem. Bez kooperacji i zgodnej współpracy, to zadanie znacznie się utrudni.

Gra kooperacyjna Smoczy skarb - plansza

Zakończenie gry

Gra kończy się, gdy na ostatnim, oznaczonym czerwonym kolorem polu znajdzie się kafelek ścieżki albo smoka. W pierwszym przypadku konieczne jest zdobycie trzech kluczy, które są niezbędne do otwarcia skrzyni ze skarbem. Jeśli graczom udało się je odnaleźć, mogą cieszyć się zwycięstwem. Jeśli to kafelek smoka dołożony został jako ostatni – w grze triumfuje bestia.

 

Gra, która bawi i uczy współpracy

Budowanie nowego układu ścieżki w każdej rozgrywce sprawia, że gra za każdym razem jest ciekawa, a to bardzo ważne w przypadku gier dla dzieci.

Akcja toczy się dynamicznie. Wszyscy bawią się wspólnie i mogą wygrać albo razem ponieść porażkę. Smoczy skarb uczy współpracy – trzeba zjednoczyć siły i razem opracować plan działania.
Współczynnik losowy został odpowiednio wyważony, dzięki czemu wszyscy mają równe szanse. Nie jest konieczne przewidywanie akcji na kilka kolejnych ruchów do przodu. Nigdy do końca nie wiadomo, czy na wylosowanym przez nas kafeleku nie odkryjemy głowy smoka, co pokrzyżuje nasze plany. Dzięki temu wszyscy mają równe szanse, nawet jeśli w rozgrywce biorą udział dorośli wspólnie z dziećmi. Zasady gry są przez to bardzo sprawiedliwe.
Emocje w końcowej fazie gry, gdy potwór jest o krok od skarbu, sięgają zenitu. Czasami tylko jeden ruch może zapewnić zwycięstwo. Jeśli mimo wszystko nie uda nam się zdobyć skarbu, będzie to tylko motywacją do rewanżu na smoku. Wystarczy rzut kośćmi i gra zaczyna się od nowa!

Gra kooperacyjna Smoczy skarb

 

Pora na wyśmienitą zabawę

Szata graficzna planszy jest utrzymana w przyjaznej, ciepłej kolorystyce, miłej dla oka. Grafiki zachęcają do otwarcia pudełka i zajrzenia do środka.
Na przejrzystej, estetycznie wykonanej planszy wszystko zostało przemyślane tak, aby dzieci, nawet bez opieki dorosłych, potrafiły zmierzyć się ze smokiem i budową ścieżki. Ładna, zielona wypraska ułatwia przechowywanie kafelków wykonanych z solidnego kartonu. Całość jest odporna na zagniecenia i bardzo trwała.
W grę może zagrać od 2 do 4 osób. Bez względu na ilość graczy zasady pozostają niezmienne. Jedna rozgrywka zajmuje kilkanaście minut i jest szybka i ekscytująca.

Smoczy skarb - eko gra

Dobrą wiadomością dla osób troszczących się o środowisko naturalne niech będzie to, że wszystkie elementy gry oraz pudełko w całości zostały wykonane z drewna i papieru pochodzących z odnawialnych zasobów leśnych i mogą zostać w pełni przetworzone. W produkcji wykorzystano również farby na bazie naturalnych barwników.

Smoczy skarb jest świetną grą rodzinną. Bez wątpienia każdemu umożliwi zrelaksowanie się i zapewni radość ze wspólnej zabawy. Satysfakcja z wygranej będzie ogromna!

Skarb smoka jest na wyciągnięcie ręki, wystarczy po niego sięgnąć!
Trzeba tylko podjąć wyzwanie – ciemne gęstwiny nieznanego lasu czekają na śmiałków.

 

Polecane

Leo wybiera się do fryzjera

Leo wybiera się do fryzjera

199,00 zł brutto/1szt.
pixel